Tehotenstvo a rodenie

Rodičia

Tehotenstvo a rodenie

Novorodenec

Dojčatá

Batoľatá

Terajšie trendy

Na čo sa pripraviť, keď sa vám blíži termín pôrodu?

 Blíži sa vám termín pôrodu a už teraz premýšľate nad rôznymi otázkami? Kedy je najvhodnejší čas na odchod do nemocnice alebo čo všetko by ste mali mať so sebou? So súkromnou gynekologicko-pôrodníckou nemocnicou KOCH sme pre vás zhrnuli to najdôležitejšie 🙂

 

 

Kedy dôjsť do pôrodnice?

 

  1. Odtok plodovej vody. Pokiaľ máte pocit odtoku plodovej vody, je nevyhnutné, aby ste prišli na našu ambulanciu. Lekár potvrdí alebo vyvráti odtok plodovej vody. Je dobré, aby ste si dali čistú bielu vložku, na ktorej vieme urobiť test chemickým činidlom. Pri potvrdenom odtoku plodovej vody musíte byť hospitalizovaná aj keď nemáte kontrakcie a všetko ostatné je v poriadku. Pri odtoku plodovej vody je vhodné urobiť vaginálne vyšetrenie, čo najskôr, aby sme zistili naliehajúcu čiastku plodu (či nedošlo k predpadnutiu pupočníka, ručičky, nožičky). Pokiaľ máte pozitívne HSB, okamžite zahajujeme profylaktickú antibiotickú terapiu. Pokiaľ je HSB negatívne, antibiotiká podávame po 12-18 hodinách. Antibiotická profylaxia je nevyhnutné opatrenie na zamedzenie prechodu baktérií z pošvy k novorodencovi, týmto predchádzame ochoreniu novorodeneckej sepse (ťažká generalizovaná, často letálne končiaca infekcia).
  2. Krvácanie. Je dôležité odlíšiť nezávažné krvácanie od patologického stavu.  Normálne je, ak zakrvácate po vyšetrení alebo pohlavnom styku. Tkanivo krčka maternice je presiaknuté, mäkké, preto môže prasknúť drobná cievka. Pri odchode hlienovej zátky môže odísť aj malé množstvo krvi.  Taktiež pri nástupe kontrakčnej činnosti môžu odchádzať krvavé hlieny. V týchto prípadoch sa jedná o normálny stav a netreba sa znepokojovať. Pri odtoku väčšieho množstva krvi  (keď už potrebujete vložku) alebo odchode koagúl je nevyhnutná urgentná hospitalizácia a doriešenie stavu. Môže sa jednať o predčasné odlučovanie placenty.
  3. Pokiaľ pociťuje kontrakcie každých 5-7 minút je pravdepodobné, že pôrod sa začal. Poslíčkov a kontrakcie môžete rozlíšiť pomocou nasledujúcich znakov: kontrakcie sú pravidelné, interval sa skracuje a intenzita sa zosilňuje. Pokiaľ si nie ste istá, je lepšie prísť na vyšetrenie.

 

Čo si mám priniesť do pôrodnice?

 

Iba veci osobnej hygieny, vrátane sprchovacieho gélu a šampónu (každá žena uprednostňuje „vlastnú“ značku), 2 podprsenky pre dojčiace matky,  tampóny do podprsenky, jednorazové nohavičky. Uteráky, župan, hygienické vložky, podložky, nočná košeľa, sušič na vlasy sú na izbách, rovnako príbor, toaletný papier a podobne. Aj pre vaše bábätko vám poskytneme plienky, oblečenie, utierky, kozmetiku a podobne. Pokiaľ dlhodobo užívate lieky, prosím prineste si ich so sebou. Veci pre bábätko, v ktorých pôjde domov si nechajte priniesť až v deň odchodu z pôrodnice.

Pokiaľ nie ste s partnerom zosobášení, je to potrebné priniesť si priznanie otcovstva z matriky, aby sa dieťa mohlo volať po otcovi.

 

Ako mám prísť do pôrodnice?

 

Stačí prísť v ktorúkoľvek dennú, či nočnú hodinu. Nemusíte dopredu telefonovať. Sestrička s vami spíše potrebnú dokumentáciu, službukonajúci/a lekár/ka urobí vstupné vaginálne vyšetrenie a zhodnotí stav krčka maternice. Potom vás pôrodná asistentka odvedie na pôrodnú sálu, kde urobí vstupný kardiotokografický záznam (zaznamenáva sa srdcová činnosť dieťatka a kontrakčné sťahy maternice).
Po zhodnotení záznamu lekár rozhodne o ďalšom postupe. Ak záznam nevykazuje žiadne známky ohrozenia plodu, je predpoklad, že pôrod bude pokračovať prirodzene a samovoľne.

Pokiaľ sa rozhodnete pre zavolanie si RZP, je nevyhnutné im oznámiť, že máte dohodnutý  pôrod v našom zariadení.

A malá pozornosť od nás na záver. Pri odchode zo Sanatória Koch dostanete štartovací balíček, ktorého súčasťou sú aj najčistejšie detské utierky na svete Water Wipes 🙂